Peregrynacja Ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan

Ikona Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan w parafii M. B. Częstochowskiej w Radomiu.

 

 

Obraz peregrynujący z inicjatywy Rycerzy Kolumba  po parafiach, w których funkcjonują rycerskie rady , w dniu 18.10.2019r. (w piątek) zawitał do parafii Rady 14004 na radomskim  Kapturze.      

W asyście braci Rycerzy Obraz został procesyjnie wniesiony do świątyni  licznie wypełnionej przez przybyłych parafian i gości.Uroczystości powitania ikony przewodniczył proboszcz tutejszej parafii, Kapelan rady 14004 ,  Ks .Kan. Wiesław Lenartowicz.

Dzisiaj w naszej wspólnocie parafialnej witamy szczególną ikonę Matki Bożej. Ikonę Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan, która peregrynuje po parafiach naszej ojczyzny i całego świata, zachęcając nas wszystkich do wielkiej modlitwy i wielkiego świadectwa, świadectwa wiary, które musi kosztować.” – powiedział.

W imieniu Rycerzy Kolumba aktu powitania dokonał były Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce brat Andrzej Anasiak :

(…) Matko Boża, Wspomożycielko Prześladowanych Chrześcijan ,przychodzisz do nas w szczególnym czasie. Nigdy w historii świata, chrześcijanie nie byli prześladowani na tak wielką skalę jak to dziś dzieje się. Prześladowanie przyjmuje postać dyskryminacji w szkole i w pracy a także aktów ludobójczych. (…) Przychodzisz do nas Matko, byśmy mogli zrealizować trud naszych prześladowanych braci i sióstr. Byśmy poświęcili w ich intencji chwilę modlitwy i refleksji, zwłaszcza za tych, którzy swoją wiarę muszą utrzymywać w tajemnicy. Chcemy modlitwą wspierać ich nadzieję by pozostali mocni w wierze, a naszym wyrazem miłości niech będzie włączenie się w inicjatywę pomocy materialnej. Przychodzisz do nas , byśmy poddali refleksji nasze osobiste świadectwo wiary i wierności w dziedzictwo naszych przodków. Możemy wyprzeć się wszystkiego, ale nie wiary.”  

Codziennie przez tydzień odprawiane były Msze Święte, podczas których kapłani wygłaszali konferencje na temat prześladowania chrześcijan na całym świecie. Przed każdą Mszą Św. w modlitwie różańcowej wierni rozważali tajemnice Różańca Świętego w intencji prześladowanych braci z różnych regionów świata. Przed Mszą Św. bracia rycerze wyświetlali krótkie filmy o chrześcijańskich męczennikach , którzy oddali życie za wiarę w różnych regionach całego świata.

W czasie tych modlitw bracia rycerze przywdziewali specjalnie przygotowane na tę okazję stroje w kolorze pomarańczowym solidaryzując  się w ten sposób ze współczesnymi męczennikami ,którzy oddali życie za wiarę. Upamiętnili w ten sposób  chrześcijańskich wolontariuszy z Nigerii czy koptyjskich chrześcijan , którzy niedawno zostali zamordowani na libijskiej plaży przez bojowników islamskich.

 W kościele  parafialnym można było zapoznać się z wystawą banerową mówiącą o skali prześladowań chrześcijan na świecie w różnych jego zakątkach.

Rycerze Kolumba zbierali także ofiary na rzecz prześladowanych chrześcijan jednocześnie rozdając obrazki z wizerunkiem peregrynującej Ikony Matki Bożej a także,  przygotowane również przez nich  specjalnie na tę okazję, symboliczne krzyżyki opatrzone wstążką w kolorze pomarańczowym symbolizującym męczenników, którzy oddali swoje życie nie wyrzekłszy się Chrystusa.

Na zakończenie okresu peregrynacji po tygodniu wspólnych parafialnych modlitw w piątek 25.10.2019 r. ulicami parafii przeszła uroczysta Procesja Różańcowa wiernych. Msza Święta w asyście Rycerzy Kolumba zakończyła peregrynację Ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. Aktu pożegnania dokonał Ks. kapelan Wiesław Lenartowicz wraz z braćmi Rycerzami.

 

Zacni Bracia.

Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich Was, którzy czynnie uczestniczyliście w tych uroczystościach solidaryzując się z prześladowanymi za wiarę chrześcijanami a także dając świadectwo Swojej wiary w naszego Pana Jezusa Chrystusa.

 

Z braterskim pozdrowieniem

Vivat Jezus !                                                                                                                                Funkcjonariusze rady 14004 w Radomiu