Lektor Rady Poleca

Uliczka Tradycji

2021. 11-12 września.

 

Resursa Obywatelska od 14 lat organizuje festyn historyczny pn. „Uliczka Tradycji”. Do tej pory instytucja przypominała lata 20. i 30. ubiegłego wieku, w których Radom prężnie się rozwijał, był miastem pełnym życia, miejscem spotkań różnych kultur.

Przez wszystkie te lata organizatorom zależało, żeby pokazać jak dynamicznie rozwijała się Polska po odzyskaniu w 1918 roku upragnionej niepodległości.

W tym roku „Uliczka Tradycji” przeniesie radomian i wszystkich gości spoza miasta w niepowtarzalny klimat lat 60. minionego wieku.

Organizatorzy przypomną najważniejsze wydarzenia jakie miały miejsce
w naszym mieście w tej dekadzie, postaci z tamtych lat oraz obrazy dnia codziennego. Pocztówkowe widoki miasta towarzyszyć nam będą jako wielkoformatowe dekoracje Resursy.

Lokalne pocztówki, książki, winyle i zapewne rożne radomskie wyroby sprzed ponad pół wieku, będzie można obejrzeć i zakupić na towarzyszącym jak zwykle imprezie kiermaszu. Ciekawą atrakcją pozwalającą przenieść się w kolorowe lata PRL, będzie zabawa polegająca na ułożeniu z magnetycznych puzzli wybranych radomskich mozaik – charakterystycznego motywu twórczości plastycznej epoki.
Mocnym merytorycznym elementem pierwszego dnia imprezy będzie spotkanie, podczas którego zostanie przywołana postać radomianina, Honorowego Obywatela Miasta prof. Tadeusza Sołtyka (1909-2004), twórcy pierwszego polskiego odrzutowca TS-11 Iskra, oblatanego – przypomnijmy – w 1960 r. Wielką gratką wieczoru będzie także spotkanie z pochodzącym z Radomia konstruktorem rakiet Krzysztofem Nowakiem, astrofizykiem Nikodemem Popławskim oraz Romanem Bukalskim z radomskiej Astrobazy.

Resursa podczas tegorocznej Uliczki przybliży radomianom  wydarzenie, które przeszło do historii ludzkości. Wystawa „Zdobyć Księżyc”, której wernisaż odbędzie się w sobotę, 11 września, prezentuje fotograficzną podróż
z Ziemi na Księżyc. Na zdjęciach z archiwów NASA zobaczymy nie tylko samą eksplorację Księżyca, ale też cały proces, który do niej doprowadził. Wystawie towarzyszyć będzie ekspozycja meteorytów z Muzeum Geologicznego przy UW.

Przed nami moc wydarzeń, które mam nadzieję, pozytywnie zaskoczą uczestników Uliczki. Po raz pierwszy Resursa zaprosi swoich gości do wspólnej zabawy tanecznej przy muzyce granej z płyt winylowych, którą poprowadzą
profesjonalni tancerze. Nowością będą także warsztaty z modelarstwa, haftu, szycia na maszynie czy robienia zabawek i ozdób.

Nie byłoby udanej Uliczki Tradycji bez ludzi przebranych w stroje z epoki. Jak zwykle zostanie ogłoszony konkurs na najlepszą stylizację w klimacie imprezy,
w którym do wygrania będą atrakcyjne nagrody.

Wszyscy, którzy chcą jedynie popatrzeć i powspominać jak wyglądali radomianie w latach 60., będą mogli podziwiać uczniów Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług, którzy będą prezentować nie tylko stroje, ale także fryzury.  Opowiedzą na co zwrócić uwagę aby profesjonalnie wystylizować się na te lata, jak dobrać dodatki oraz jak zdobyć oryginalne ubrania.

 Zwieńczeniem tegorocznej imprezy będzie koncert Ani Rusowicz. Poprzedzą go występy Niki Grann, młodej, alternatywnej artystki blues – rockowej, której twórczość nawiązuje do ery hippisów oraz zespołu Milki Way, grającego covery największych gwiazd lat 60.  Gościem specjalnym Uliczki będzie Kamil Sipowicz – pisarz, filozof, rzeźbiarz, poeta – który przybliży nam fenomen ruchu hipisowskiego
w Polsce. Opowie o walce hipisów o wolność wypowiadania siebie, zmaganiach
z nieprzychylną władzą, o hipisowskim sposobie życia, marzeniach i ideałach.

Uliczka Tradycji to impreza familijna. Dla najmłodszych gości przygotowano moc atrakcji, które poprowadzą profesjonalni animatorzy. Ponadto spektakle, występy uliczne, filmy, bajki oraz dużo, dużo więcej.

Do zobaczenia na Uliczce!

Szczegółowy program imprezy dostępny jest na stronie www.resursa.radom.pl

 

Lektor Rady 14004

Maciej Zwierzyński

Gorąco polecam nowy program publicystyczny w TVP Kultura pn. “Tego się nie wytnie”.
W każdy czwartek o godz. 20.00 Mariusz Cieślik – dziennikarz, publicysta, ale także satyryk, zaprasza do studia znane osobistości ze świata szeroko pojętej kultury, z którymi porusza tematy związane
z literaturą, teatrem, filmem oraz muzyką.
W komentowaniu aktualnych wydarzeń ze świata gospodarzowi towarzyszą: Karolina Wigura (związana z Kulturą Liberalną), Justyna Melonowska (związana z Więzią), Łukasz Adamski (krytyk filmowy) oraz Tomasz Terlikowski (filozof, publicysta katolicki).
Do tej pory gośćmi programu byli m.in. Magdalena Zawadzka – aktorka, Piotr Domalewski – twórca filmów “Cicha noc” i “Jak najdalej stąd”, Izabela Trojanowska – piosenkarka, Michał Kondrat – reżyser filmów religijnych czy Małgorzata Kożuchowska, która opowiadała o swojej najnowszej roli w filmie “Czyściec”.
Program “Tego się nie wytnie” to nowa jakość, której bardzo brakowało w publicznej telewizji.
Emisje w każdy czwartek o godz. 20.00, powtórki w piątki o godz. 22.15 oraz w soboty o godz. 13.40.
Wszystkie programy obejrzeć można także na VOD TVP.

 

Maciej Zwierzyński – Lektor Rady 14004