Patrick Kelly z wizytą w radzie 14004 Rycerzy Kolumba w Radomiu.

Patrick Kelly z Wizytą w Radzie 14004 Rycerzy Kolumba w Radomiu.

W środę 13 kwietnia 2022r. do parafii p.w. M.B. Częstochowskiej w Radomiu,siedziby rady 14004 Rycerzy Kolumba, przybył ze Stanów Zjednoczonych,Najwyższy Rycerz Zakonu – Patrick Kelly. Towarzyszyli mu O. Jonathan Kalish –Dyrektor d.s. Kapelanów i Rozwoju Duchowego R.K. oraz brat Szymon Czyszek– przedstawiciel Rady Najwyższej R. K. na Europę.To wielki zaszczyt dla naszej Rady, że Najwyższy Rycerz w czasie Swojej podróży po Europie , po spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Watykanie , odwiedzeniu walczącej Ukrainy i pobycie w rycerskim „Namiocie Miłosierdzia” na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Hrebennem, przybył do radomskiego Logistycznego Centrum Pomocy dla Ukrainy.
Funkcjonariusze naszej rady wraz ze swoim Kapelanem Wiesławem
Lenartowiczem spotkali się z Gośćmi w sali rycerskiej. Tam, w przekazie słowno-wizualnym, brat Andrzej Anasiak ( były Delegat Stanowy R.K. w Polsce ) przedstawił Najwyższemu Rycerzowi sprawozdanie z życia rady i działalności charytatywnej na rzecz pomocy ogarniętej wojną Ukrainie.
Zebranych w sali zaszczycił Swoją obecnością Biskup Pomocniczy Diecezji
Radomskiej Bp. Piotr Turzyński.
W relacji z działań rycerzy z rady 14004 brat Andrzej Anasiak mówił : „ ..Od
początku wojny, jaką rozpętała Rosja na Ukrainie , spieszymy z pomocą naszym napadniętym sąsiadom i uchodźcom, którzy przybyli do Polski.
Organizowaliśmy transporty z pomocą , które już pojechały na Ukrainę .
Wysłaliśmy już kilkadziesiąt ton produktów oraz potrzebnego sprzętu
ratowniczego i medycznego. Pomagali nam w tym darczyńcy z Radomia i okolic
a także bracia Rycerze z USA i Kanady, którzy przekazali 4 mln dolarów na
pomoc dla Ukrainy. W naszej dawnej Kaplicy zorganizowaliśmy magazyn
( centrum logistyczne ) gdzie trwało przyjmowanie, segregacja i pakowanie
paczek gotowych do transportu. Na Święta Wielkanocne postanowiliśmy
przygotować 5000 świątecznych paczek dla mieszkańców Kijowa. Przy pomocy koło 100 wolontariuszy ( młodzieży szkolnej, polskiej i ukraińskiej i rodzin rycerskich ) udało się posegregować i spakować na palety transportowe przewidzianą ilość paczek. To wszystko co się wydarzyło, ta solidarność i gotowość niesienia pomocy potrzebującym było niesamowitym, wzruszającym i budującym przeżyciem. …W czasie tej pracy odwiedził nas Ordynariusz diecezji radomskiej Biskup Marek Solarczy, który pobłogosławił pracujących i przygotowywane dary świąteczne. „
Najwyższy Rycerz, ujęty tak szerokim i przemyślanym odzewem rycerzy na
zaistniałą sytuację , podziękował za inicjatywy i ciężką pracę jaką wykonali i
wykonują Rycerze Kolumba od początku wojny na Ukrainie.
W dowód uznania za działania rady 14004 i radomskich Rycerzy Kolumba
Najwyższy Rycerz Patrick Kelly wręczył okolicznościowy medal z wizerunkiem Błogosławionego Ks. Michaela Mc Givney – Kapelanowi rady 14004 Wiesławowi Lenartowiczowi, Kapelanowi rady 15216 Gabrielowi Marciniakowi, Wielkiemu Rycerzowi rady 14004 bratu Markowi Tyka oraz byłemu Delegatowi Stanowemu bratu Andrzejowi Anasiakowi.
Patrick Kelly otrzymał, z rąk Wielkiego Rycerza Marka Tyki , upominek od naszej rady w postaci świeżo napisanej ikony Św. Michała Archanioła – patrona miasta Kijowa. Ikona ta została napisana przez dwie Panie z Ukrainy ( mamę i córkę ), które obecnie przebywają na terenie naszej parafii jako uchodźcy wojenni. Wizyta Najwyższego Rycerza w naszej parafii zbiegła się z zakończeniem załadunku kolejnego samochodu ciężarowego 35 paletami darów z naszego Centrum Pomocy Ukrainie, który miał natychmiast wyruszyć bezpośrednio do Kijowa. Patrick Kelly symbolicznie pomagał przy załadunku ostatnich palet na samochód, który po błogosławieństwie wyruszył w drogę. Po zakończonej pracy zebrani udali się do kościoła na uroczystą Mszę Świętą, której przewodniczył Bp Piotr Turzyński w asyście O. Jonathana i Kapelanów rycerskich Ks. Wiesława i Ks. Gabriela. W kościele licznie zgromadzili się radomscy R.K. oraz bracia rycerze z Kozienic, Pionek, Góry Puławskiej i Suchedniowa. Przybyły także Poczty Sztandarowe z lokalnych rad rycerskich.
W homilii Bp Piotr Turzyński powiedział do zgromadzonych rycerzy ;
„ … musicie stawać po stronie dobra i nieść dobro . Dobro jest silniejsze od zła i nienawiści. … Przez wieki Rycerze Kolumba idąc za swym założycielem,
błogosławionym Michałem rozumieli, że trzeba stawać po stronie dobra ,
trzeba czynić dobro, trzeba pomagać biednym, trzeba być razem i wtedy dobro ma jeszcze większą siłę.”

Po zakończonej Eucharystii Najwyższy Rycerz Patrick Kelly skierował do
zebranych braci słowa podziękowania za ich aktywność i działanie , które
wynika z ich głębokiej wiary w Jezusa Chrystusa . Przekazał pozdrowienia i
podziękowania dla Rycerzy Kolumba do papieża Franciszka. Wyraził swoją
radość ,że mógł być tu w Radomiu z braćmi którzy dobrze rozumieją i spełniają idee rycerskich zasad ; Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa.
Na zakończenie spotkania Najwyższy Rycerz zaproponował wspólną
pamiątkową fotografię a liczni przedstawiciele mediów mięli okazję do
wykonania szeregu fotografii reprezentantów poszczególnych rad R.K. oraz
ujęć osobistych z Zacnym Gościem Patrickiem Kelly.

 

Vivat Jezus !

Funkcjonariusze rady 14004 R. K. w Radomiu