Resursa Obywatelska zaprasza w najbliższą środę, 14 października, na amerykański film dokumentalny w reż. Dawida Naglieri pt. „Wyzwolenie kontynentu. Jan Paweł II i upadek komunizmu”

Wyprodukowany z rozmachem w Ameryce przez Rycerzy Kolumba i obsypany nagrodami dokument ukazuje jeden z najbardziej spektakularnych w historii przykładów triumfu mocy ducha nad systemowym złem.
Narratorem w filmie jest Jim Caviezel, znany m.in. z roli Jezusa w „Pasji”; w polskiej wersji usłyszymy Radosława Pazurę.

Historię człowieka niezachwianej wiary, niezłomnego obrońcy godności, który odegrał fundamentalną rolę w wyzwoleniu z komunizmu Europy Środkowej i Wschodniej przybliża widzom m.in. George Weigel, kard. Stanisław Dziwisz czy Carl Anderson. Twórcy zadbali o oryginalne świadectwa epoki: zdjęcia, bogatą dokumentację filmową i fragmenty przemówień papieskich. Całości dopełnia znakomita muzyka Joego Kraemera, który tworzył choćby do takich kinowych hitów jak „Mission: Impossible”.

 

 

Seanse o godz. 12.00 i 18.00.
Bilety w cenie 10 zł do nabycia przed projekcjami.

 

Gorąco polecam, dla wszystkich Rycerzy Kolumba to lektura obowiązkowa!

 

Maciej Zwierzyński

 

 

Szanowni Bracia Rycerze

 

 

11 września w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu otwarto wystawę pn. „Socrealizm sztuka w służbie propagandy”.
Ekspozycja składa się ze 120 muzealiów z takich dziedzin sztuki jak malarstwo, rzeźba, plakat,  grafika i wzornictwo przemysłowe.
Wystawa opowiada o zjawisku w powojennej sztuce polskiej jakim był socrealizm, który został ogłoszony jako jedyny i słuszny kierunek w plastyce podczas IV Zjazdu Delegatów Związku Polskich Artystów Plastyków w Katowicach w czerwcu 1949 roku. Nowa sztuka miała wzorować się na ukształtowanej w latach 1925-34 sztuce radzieckiej, która według założeń Stalina miała być narodowa w formie oraz socjalistyczna w treści.
W prezentowanych w Malczewskim pracach dominują m.in. motywy pracy, industrializacja, zmiany zachodzące na polskiej wsi, walka o pokój, walka z analfabetyzmem, odbudowa kraju po zniszczeniach wojennych, portrety przodowników pracy, portrety przywódców partyjnych oraz malarstwo historyczne.
Dużą atrakcją prezentowanej wystawy jest możliwość zobaczenia oryginalnych plakatów propagandowych z wczesnych lat 50.

Wystawę można oglądać do końca roku.

Gorąco polecam.

Maciej Zwierzyński – Lektor Rady 14004

25 września na ekrany radomskiego Kina Helios wchodzi najnowsza produkcja poświęcona świętemu Janowi Pawłowi II pt. „Wojtyła. Śledztwo”

Dokument zawiera nieznane fotografie, obrazy i oryginalne dokumenty oraz nagrania rzucające nowe światło na oblicze tego jednego z największych ludzi w historii. „Przywołuje także świadectwa osób, które doświadczyły jego wstawiennictwa, jak również wypowiedzi ludzi mających pewność, iż swoje własne życie i zdrowie zawdzięczają wstawiennictwu tego świętego papieża”

Nikt nie był fotografowany, nagrywany czy filmowany tak często jak on. Nikt wcześniej nie spotkał się z przeszło miliardem ludzi… Karol Wojtyła to prawdopodobnie najbardziej publiczna postać w historii. Czy możliwe jest, by powszechnej świadomości umknęło coś, co kryje się za jego publicznym wizerunkiem?

José María Zavala, reżyser głośnej Tajemnicy Ojca Pio, ma osobiste powody, by zmierzyć się tym razem z wielką postacią papieża Polaka. W 1981 roku – o czym dowiadujemy się z filmu – jego ojciec poświęcił życie za Jana Pawła II… Zavala w zaskakujący i oryginalny sposób podchodzi do życia Karola Wojtyły. Tam, gdzie wszyscy biografowie kończą swoje dzieła – w momencie śmierci bohatera – on rozpoczyna jeszcze ciekawszą opowieść. Przesłuchuje świadków, których historie odkrywają siłę wstawiennictwa świętego papieża: mężczyznę, którego matka chciała zabić, dziewczynę będącą już „po tamtej stronie” czy niedoszłą samobójczynię, którą przed skokiem z wysokości powstrzymała… ręka Jana Pawła II.

Kto spodziewa się kolejnej klasycznej biografii papieża Polaka, będzie zawiedziony. Kto podda się niekonwencjonalnej, mistycznej opowieści o jednym z największych tytanów ducha, długo pozostanie pod wrażeniem.

Źródło: opis dystrybutora

 

Szczegółowy harmonogram projekcji:

 

https://www.helios.pl/20,Radom/Repertuar/